Noe nytt ang dette? Skal montere elbillader rett ved utvendig skap, så hadde håpet å slippe å måtte trekke kabler gjennom halve huset når jeg kan trekke bare et par meter fra utvendig skap..
På 400V TN utgaven av innfeldt inntakskap så er det en annen type sikring på inntaket. Det er sikkert kortslutningsvern men det har trolig bedre selektivitet enn det jeg beskriver på tilsvarende 230V IT anlegg over. Er mer i tvil om hva de tillater i dette skapet. (Jeg hjelper noen med det praktiske rundt å legge inn strøm på en snnen hytte derfor jeg har fått se anda en installasjon).
Det er mye mindre muligheter her enn i det innfeldte skapet jeg har brukt, i mitt skap var det en ubrukt plass oppe til høyre. Med over 1m snø ute så er veggmontert inntakskap også mer praktisk mente jeg, men skapet var ukjent både for elektriker og fyren fra e-verket.
Lurt å dobbeltsjekke hva det lokale nettselskapet tillater, for skjønt de praktiserer ulikt. Men i utgangspunktet skal du kunne gå rett fra TKS til en elbillader. Det gjør vi som regel her i området(Østlandet ) hvis det er mest hensiktsmessig.
Spurt en installatør på hytta om å sette inn OV i tilknytningsskapet ute. Han sa at de ikke hadde materiell som var egnet for minus 25 og lurte på om jeg visste om noen. Det gjør jeg jo ikke, men i motsetning til elektrikeren kan jeg jo lete litt. Hvilke OV egner seg for lave temperaturer? Ser chint f.eks har en korreksjonstabell og skriver ned til minus 35 om man bruker den. Andre egner seg kun ned til 5 minus?
Her står OV i utendørs målerskap, montert av elektriker. Hva gjør denne elektrikeren om han får i oppdag å sette opp et sikringsskap på låven eller i naustet?
Vanskelig å si, mulig han takker nei til slike oppdrag og kun jobber innendørs, evt dimensjonere opp? Argumentet var at nettselskapet likte at de løste ut på merkestrøm, og der var kulden en utfordring.
Ser disse skriver noen velvalgte ord om temaet:
https://elskap.com/produkt/tks-it-sort-elbil-type-2/
Sprengkiler.no - Fjellkiler/sprengkiler til deling av fjell og stein
https://www.nek.no/wp-content/uploads/2017/11/5-21-11-1300-1330-Kjell-Myrann-NEK-399.pdf
Se spørsmål "Nek 399 som fordeling":
https://www.nek.no/standarder/faq/?opentab=nek-399
Se side 19-20:
https://www.skageraknett.no/getfile.php/1323712-1562153266/Nett/Filer/Proff/Prekvalifiserte/REN%204100.pdf
Jeg fikk koblet underfordeling til garasje rett fra tilknytningsskap i sommer, dette i Trondheim. Løsningen er tilnærmet lik figur 13 i siste lenke.
Løsning med sikring for elbil-lader blir vel som i figur 14 i siste lenke.
230v
Sprengkiler.no - Fjellkiler/sprengkiler til deling av fjell og stein