#41
 98     Stange     0
Når det gjelder tur-temperatur, er det mange faktorer som spiller inn: Rørdimensjon, avstand mellom rør hvilket materiale rørene ligger i etc etc Vi bruker ofte forhåndsinnstiling på 35 grader.

Som en tommelfinger regel ligger ofte tur-temperatur 10 grader over gulvets overflate temperatur - men igjen - det er mange faktorer som spiller inn.

Det viktigste er et velfungerende romreguleringssystem. I moderne hus vil effektbehovet være opp mot 35 w/m2 og da vil forskjellen mellom romtemperatur og gulvtemperatur være 4 grader på det verste.

Når det parkett er det to ting som er farlig:

1) Flere turledninger i en gate uten varerør til å isolere kan sende temperaturen høyere enn 27 grader
2) Opphoping av varme under eksempelvis tykke tepper og møbler. Her vil vannbåren varme ha en fordel om man eksempelvis har turtemp på 35 grader - til sammenligning med en varmekabel som kan ha en temperatur på eksempelvis 60 grader.
Signatur

   #42
 3,678     Hordaland     0
Det blir spennende å se hvilken turtemperatur jeg vil ende på, målet er jo å ha så lav turtemperatur som overhode mulig uten at det går på bekostning av romtemperaturen.
Derfor mener jeg det er en fordel at romreguleringen kan snakke med varmepumpen og be om lavere eller høyere turtemperatur. Synes det er merkelig at ikke dette er mer utbredt blandt produsentene av romstyring og varmepumpe.
   #43
 98     Stange     0
Viktig poeng at hele det vannbårne systemet er på talefot! Det oppnås enklere ved å benytte løsninger som er så komplette som mulig.

Det finnes mange "halvfabrikat" løsninger der ute der det nok er større risiko for problemer.

Signatur
   #44
 6,009     Finnmark     0
Det finnes mange "halvfabrikat" løsninger der ute der det nok er større risiko for problemer.

...... Min mor fikk ødelagt laminatgulv pga feil prosjektering av vbv anlegget i 1992.
Det ble lagt en sløyfe på 140 meter og sirkulasjonspumpe var på lavest hastighet.
Dette førte til ubalansert varme i gulvet...
Nå er det ett system som er idiotsikkert, (med hastighet på sirkulasjonspumpe på høyere fart for å kompensere for rørlengde).
Vbv med fliser og våtromsbelegg på bad. Ingenting som kan gå i stykker (som laminat mm) Tepper og matter på gulv akkurat som man vil Grin


Signatur
   #45
 1,778     Norge     0
Betongen lever sitt eget liv. Stort sett umulig å endre gjennom døgnet. Sakte regulering av vannbåren gulvvarme - hvor stort problem? - 3036.jpg - DonPedro. Betong temp er som en supertanker. For varm om dagen og for kald om natten. Som click 1 sier. 10m2 vindu kan gi 10 000 watt inn. Da klarer ikke betongen under parkett å kjøle. Al varmen er jo fra 0,5 meters høyde og opp under taket. Parketten isolere også litt, mot hurtige endringer. Uansett er massen i betongen så stor. Så temperaturen legger seg på et gjennomsnitt.

Har du noen erfaring rundt dette med varme i betonggulv? Det har jeg, og din påstand vil jeg at du dokumenterer!
   #46
 6,437     tromsø     0
Har erfaring med at betong ikke vil endre temperatur gjennom døgnet. Natt og dagsenking blir en gjennomsnitt temperatur fordi egenvekten er så stor. Har sendt 10kw i betong gulv og da tok det 24-48 timer før temperatur var oppnådd. La ut et bilde av betongbil for å visse hvor mye vekt et gulv kan ha. Det er som en vanntank på 10 tonn. En klarer ikke å senke temperatur på tank fordi det varmt varmt i rommet. Andre kan ha annen erfaring.

   #48
 3,618     0
Hvis du har varmekabler nedstøpt i betong i badegolvet ditt - det er det mange som har - så slå dem av et døgn og kjenn om du merker at golvet har blitt kaldere. Testen fungerer vel best på vinteren, vil jeg tro.
   #50
 3,618     0
Konklusjon: Du og Jaf har ulike erfaringer.

(Om det har noen interesse: Mine erfaringer ligger nærmere dine en Jaf sine.)