8,265
8
0
Armering og stag, korrosjon
20
0
Er det veldig viktig å ha 5 cm avstand mellom stag og armering med tanke på korrosjon? Vil det være nok å støpe inn endene på stagene i etterkant?
1. Hvor viktig er det å plassere armeringen slik at den ikkje kommer i kontakt med disse stagene, som vil ruste, ihvertfall på utsiden av muren?
2. Hvor mye kan en kompensere med å forsegle endene av stagene i etterkant?
Det er ikke viktig. Armering som ligger med god overdekning av betong er godt rustbeskyttet på grunn av den svært basiske betongen. Det danner seg et tynt lag med oksyd ("grå rust"), og så lenge miljøet er basisk funker det som beskyttelse mot videre korrosjon, litt i retning av hvordan et veldig tynt lag med oksyd ("rust") på aluminium beskytter.
Så lenge det er godt med betong over armeringen (50 mm er bra, i noen tilfeller med mindre påkjenninger og lite fuktighet kan 20 mm gå an) vil ikke armeringen ruste.
Et problem er hvis litt armering eller annet metall stikker ut på overflaten. Da kan det ruste. Rust tar mye mer plass enn metallet, så betongenen rundt kan sprenges ut, mer metall vil komme i kontakt med overflaten og ruste, og så videre.
Hvis armeringen ligger på staget vil korrosjonen over tid "smitte" over på armeringen..
Når vegvesnet tar sikte på 100 års holdbarhetstid, kreves plashylse rundt stagene. Stagene skal fjernes rett etter støp. Plastrøret skal i tillegg ha generell beskreven overdekning til armeringen for å unngå korrosjon på armeringen.
Under "åpen himmel" vil betongkonstruksjoner alltid slippe inn sur forurensning som nøytralisere betongens basiske opprinnelse og beskyttelsesevne mot korrosjon.
Ønsket levetid og miljøet konstruksjonen skal motstå avgjør hvilke stagmetode en bør bruke..
https://www.google.no/search?q=dywidag+stag&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.bGE&biw=1600&bih=809&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=ImHXUa6LCKXn4QTxkIHYDA#facrc=_&imgdii=OMTYsRnoSOWweM%3A%3BtfRsQKPgVdsujM%3BOMTYsRnoSOWweM%3A&imgrc=OMTYsRnoSOWweM%3A%3BPTa2srZ3FDEowM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.maxfrank.se%252Fmedia%252Fimg%252Fse%252FFormwork-technologies%252FFormstag_monterade_top_right_fancybox.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.maxfrank.se%252Fse%252Fproducts%252Fformwork-technologies%252FFormstag.php%3B600%3B450
Forskalingssnekker & Byggingeniør
Daglig leder EnergiTek AS
Nå er forskaling med vikingstad så og si sammensnekret. En del stag er i kontakt med armering. Det kan kanskje vere et poeng å legg noe plast rundt disse, slik at det ikke er direkte kontakt?
Ellers får jeg smøre på noe epoxy etter hvert. Er dritt lei av å knote med dette forskalingsprosjektet mitt nå
Takk for alle innspill. Setter stor pris på at dere tar dere tid!
Om betongkonstruksjonen skal utsettes for saltlake (les saltvann/veisalt) økes overdekningen ytterligere. 10 cm overdekning er ikke unormalt for betongfundamenter i saltvann - eller for veisaltutsatte betongkonstruksjoner/brodekker der det i tillegg sandbblåses og epoxybelegges før en spesiell tett asfaltblanding legges som underlag for asfaltslitelagene..
Alt dette er tiltak for å utsette/begrense korrosjon av armering i spesielt utsatte konstruksjoner..