448    10    0  

Betong bak støttemur av naturstein

 4     0
Hei,

Vi holder å lage en støttemur av naturstein (håndstein). Den blir ca. 26 meter lang og 50 cm høy (varierer noe). Grunnlaget er av 11-16 mm pukk og hele nabolaget er nytt for 2-3 år siden og grunnen under der igjen skal være godt drenert. Vi har også fylt bak med 16-32 mm pukk for drenering.

Når muren er ferdig ønsker vi et gjerde på sikt plassert rett bak. Vi bor på et sted (Vestlandet)med til tider ekstremt kraftig vind, så dette gjerde må være godt forankret. Planen vår er å fylle betong baki ca. 15 cm i høyde og 15 cm i dybde bak hele muren (blir da bak rad nest øverste rad og litt bak øverste rad), og når den tid kommer for å lage et gjerde kan vi borre oss ned og lage fester. Det vil bli fylt på med grus/pukk bak betongen for drenering.

Er det noen åpenbare ulemper med denne løsningen? Vil betongen på en eller annen måte kunne ødelegge noe med muren? Har prøvd å skissere på bilder under (se siste bilde for hvordan vi ser det for oss).

Takker for all hjelp Smile

Betong bak støttemur av naturstein - Mur 1.png - TormodokBetong bak støttemur av naturstein - Mur 2.png - TormodokBetong bak støttemur av naturstein - Mur 3.png - TormodokBetong bak støttemur av naturstein - Mur 4.png - Tormodok

   #1
 38,227     Lillestrøm kommune     0
Tja, siden det er krumning på muren så velter den kanskje ikke legg i noe armering for sikkerhetskyld

Hadde muren vært rettere burde det vært søyle fundament under murkanten
   #2
 15,359     0
Men en må passe på at det ikke tyter ut gjennom muren noen steder og at en avslutter slik at en ikke ser murkanten oppe når en har en slik fin mur. Vanskelig å se dimesjoner men jeg monterte rekkverk ved å borre igjennom flere steiner i høyden en gang. Det fungerte. Men mulig steinene er litt små her men krumningen på gjerde gjør jo at det låser seg litt med det også. Pass på at en benytte stolpestøtter til fester og ikke stolpesko.
  (trådstarter)
   #3
 4     0
Hei,

Takk for begge svar!

Planen er å legge armeringsjern nedi, og betongen skal etter planen ikke være så flytende at den tyter gjennom, men feste seg baki/under.

Tror steinen er for liten til å feste gjerde i direkte. De øverste blir relativt små i størrelse.

Muren heller noen grader innover, men ikke veldig mye siden den er såpass lav. Det jeg er redd for at skulle skjedd er at betongen over tid skulle presset muren utover.
   #4
 15,359     0
Det er massene under og bak muren som avgjør om det er problem. Hvis en tror det kan være problem skulle en ha isolert under muren og inn et stykke bak muren.
   #5
 5,226     Sørlandet     0
Bruk noen forskalingsbord liggende i bakkant så du får en rett og pen avslittning og støp minimum 8cm tykt så blir dette helt topp. Hadde støpt det litt bredere enn du har skravert…. Legg nedi kamm12. Hadde brukt ett jern i forkant og ett i bakkant. Hadde brydd meg om noe særlig jern på den korte siden men hadde tatt meg bruet til å bøye til en vinkel i hver ende. Tar du litt hensyn med armeringen er det lettere å bore etterpå.

Mye mulig det lever litt i telen men det gjør vanligvis ikke det. Men det kan. Det skipet er uansett seilt;)

Å bore rett i disse steinene tror jeg vil sprekke ved slagboring. Da må du heller bruke kjerneboring og bore og gyse ganske dypt. Hadde nok heller støpt:)

  (trådstarter)
   #6
 4     0
Takk for svar!

Ja, blir nok blitt bredere fundament enn jeg har markert på bildet. Er også gravd ut noe mer rundt svingen for mer plass til fyllmasse bak.

Er ikke bekymret for tele. Er godt med pukk/grus under og bak, og på Vestlandet her er det som regel ikke så mye minusgrader over lengre tid 😊
   #7
 1,175     Rogaland     0
Har du vurdert skruer her? jordskruer til gjerde.

Best om mur forblir liggendes fritt, men ser ingen duk?
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 4     0
Har ikke vurdert jordskruer nei. Har ikke lagt duk. Var ikke nødvendig ble jeg fortalt.
   #9
 6,426     tromsø     0
Muren er veldig fin. Ville trukket den 50mm inn i overkant og pusset sprekker med puss på innsiden. For å hindre betong å komme gjennom. Ville lagt vann slange klar på utsiden før støping.
   #10
 5,226     Sørlandet     0
Bland den jordfuktig så slipper man det problemet med ar det renner ut mellom steinene eller søling. samt at finishen blir finere og støpen blir sterkere.

Litt mer kroppsarbeid å jobbe med bare.