#52
 249     0

Har du sett dette. Vet ikke om det er noe du kan bruke men det virker ufarlig.
http://www.naboen.no/produkt.aspx?pid=44&prod=Boulder+Buster+sprengningsutstyr

Har sett dette i action. Svære granittstein på flere kubikk kan bli til grus (kanskje ikke grus, men jeg ble mektig imponert) med dette her. Naboen hvor jeg bygger driver med dette. Det er ikke direkte billig, og jeg tror ikke det egner seg i en kjeller, men du kan alltids høre. Det går i alle fall fort. Harald Jensen, hallenåsen 4 i heggedal. Han kan det med å skyte, har vært verdensmester med hagle. http://no.wikipedia.org/wiki/Harald_Jensen

-Morgan-
  (trådstarter)
   #53
 229     0
Hm, nå har jeg altså klart å slå enda flere kiler skjeve. satte hele 5 sjukt fast i går og endte opp med å måtte pigge dem løse. Kan ikke drive å kjøpe nytt kilesett hver uke. Da blir det fort dyrt. Fått ut ganske mye nå, og skal sette litt trollkraft idag. Begynner seriøst å vurdere om jeg har lyst å ta ut fjellet alene. Tror jeg har fått ut 2-3 m3, så utstyret er spart inn. Om jeg leier hjelp har jeg faktisk lyst å få tak i noen som kan fjerne fjellet, drenere baksiden av huset(nytt gulv vil komme under mur pga gammel eier har begynnt på dette) samt at dette firmaet også må kunne understøpe det som er nødvendig. Evt klare lage innvendig drenering. Jeg begynner nok å bli litt lei av å høgge fjell. :-\
   #54
 4,110     Akershus (Follo)     0
Ta noen bilder da!
Jeg har en mistanke om at det er ett eller annet du ikke gjør på best mulig måte. Dette skal gå som knott i ost når du først finner ut av det.

Ikke kast bøyde kiler! Da kan jeg heller kjøpe dem av deg. Mine har forduftet! (Lånt bort?)
Signatur
  (trådstarter)
   #55
 229     0
Da blir det pause fra kjeller jobbingen. Kan nok hende jeg var noe optimistisk med kilene og satte de for langt inn på fjellet. ville ha ut ett stort stykke. kommer selvsagt ikke til å kaste kilene skal slå dem rette igjen om jeg klarer. ser nå at de som bygde tilbygget selvsagt har satt ringmuren rett på fjell, men hvor bra jobben er gjort kan diskuteres. muren er som sagt rett på fjell og kun noen cm høy på det laveste. Dette tar jeg ikke sjansen på å røre. satser nå på å la det stå igjen i allefall en halvmeter fjell inn i rommet. problemet er bare at gammel eier også har forsøkt trollkraft etc, så enkelte steder er fjellet nært muren "løst" dvs kan sikkert pigges bort. lar det likevel stå i og med at jeg ikke har kunnskap nok og er redd for at muren kan knekke sammen da den er farlig tynn. synes bare prisen for å ta ut fjell var veldig høy, det var eneste grunnen til at jeg forsøkte selv. i dag blir det ikke gjort noe mer, bare tenke på løsninger Grin
  (trådstarter)
   #56
 229     0
Da begynner det å ligne noe. Har igjen ca 70 cm til veggen, samt å få fjernet noe i nederkant, nær det som er gulv pr idag. Banket kilene rettere så nå kan de brukes igjen.

Er veldig usikker på om jeg burde gå nærmere muren enn ca 50 cm, da denne er sabla lav på det laveste. Må da kunne "forblende" fjellet med noe og få det til å se noenlunde vettug ut selv om det i værste fall tyter en halvmeter fjell inn i rommet...Det er uansett bedre enn som det var. Da var det på det dypeste 2 meter inn til muren.  Vet det er sagt her tidligere at muren ikke vil knekke eller noe slikt, men hva med andre bevegelser i fjellet om jeg tar for langt inn? Legger ved bilde av "rikets tilstand"
Fjerne fjell i kjeller - 20100930_001.jpg - robbe
   #57
 6,426     tromsø     0
Tøft gjort av en som var usikker i starten :)Flott arbeid,om du vil så hugg deg inn til mur. Fjellet og muren holder hva som helst.Om så kan du la det være 25-50mm igjen til mur. At du får en liten kant ut. Fjellet er så solid at du kan sette en fullastet jernbanevogn på et fjellstykke som er på et a4 ark .(ikke lån ut kilene så varer de lengre).. Smile

  (trådstarter)
   #58
 229     0
Nå må jeg nok ta en liten pause i jobbingen.

Skal få ut en stor mengde stein idag som jeg løsnet i løpet av helgen ved hjelp av Trollkraft og noen mer eller rette kiler.
Tror jeg skal ha fått ut mer eller mindre halvparten. Har igrunn mest av alt lyst å få proff hjelp med resten da jeg kjenner på kroppen at jeg ikke har godt av dette i det lange løp  Sad

Er det noen som vet om ordentlige firmaer som kan gjøre denne type jobb i Buskerud? De jeg har hatt på befaring har aldri klart å somle seg til å komme med noe pris, kanskje for at jeg ikke ønsker denne jobben utført uten mva?

Fukten som sees på fjellet er ikke pga vanninnsig, snarere ett forsøk på å få borestøvet til å legge seg, brukt vannslangen litt på fjellet  :)



Siste redigering: Monday, October 4, 2010 9:49:12 AM av robbe
Fjerne fjell i kjeller - 20101003_002.jpg - robbe
  (trådstarter)
   #59
 229     1
Hatt en kar innom som mente siste rest kunne sprenges bort. Husker ikke navnet på stoffet han skulle bruke, men mente jobben kunne være gjort i løpet av 3 dager. Nå er jeg imidlertid skeptisk til sprengning innendørs og så tett til mur. Kunne få se forsikringspapirer osv om det var ønskelig.

Har også fått ett fornuftig tilbud på hydraulisk kiling av resten av fjellet(skriftlig tilbud), dog noe dyrere enn sprengning.

Totalprisen jeg fikk muntlig i dag(kommer skriftlig senere) ble overaskende lav og da både inkludert fjerning av fjell, drenering av denne delen av huset samt støping av gulv med sluk. Veldig fristet, men så er det det med skepsisen da Smile Hva mener dere vil være fornuftig pris for støping av ca 20 m2 gulv(uten varmekabel), samt drenering av ca 16 meter mur? Får en ordinær maskinentrepenør innom i neste uke for å få pris for kun drenering.
  (trådstarter)
   #60
 229     0
Nye bilder, fått tilbud på å ta ut, samt fjerne resten av fjellet til en spiselig pris, så tror ikke jeg kommer til å fortsette noe særlig selv lenger.
Legger ved ett par bilder av hvordan det ligger an foreløpig.
Fjerne fjell i kjeller - 20101004_002.jpg - robbe
Fjerne fjell i kjeller - 20101004_001.jpg - robbe