7,562    16    0  

Fjerning av betongfundament - trollkraft?

 1,505     0
Har et betongfundament på 2,5 x 2,5 meter, 60cm tykt. Noen som har troen på trollkraft for å dele det opp i traktorvennlige biter? Evt andre forslag?
Signatur

   #2
 38,391     Lillestrøm kommune     0
Corak er så forsiktig at han vil vel ikke fortelle at hans fjellsprekk vel er litt mer futt i en Trollkraft og billigere er det visst også.

Til TS : Alt avhenger av armering o.l.  Vil tro at du kan bruke fjellkiler også, men det fungerer sikkert dårlig på en motorveibro e.l.  ;D (og 2.5x2.5m høres ut som noen som har hatt behov for noe virkelig solid ...)  Edit: Ok ser at det er 60cm tykk og ikke en massivblokk som jeg tenkte.  Alt vil avhenge av armeringen. På 60cm bredde ville  jeg tro 2-3 28mm hull og kiler kunne gjøre nytte, men er det godt armert ... 
  (trådstarter)
   #3
 1,505     0
Haha, det kan nok lønne seg for leverandørene det!  Cool Men det står uansett på hjemmesidene at fjellsprekk ikke er til salgs for tiden..?

Gammel betong, mest sannsynlig fra rundt '73. FORHÅPENTLIGVIS ikke armert ihel.. Har uansett ligget druknet i hønsemøkk mellom 15 og 20 år etter en ombygging, så stålet har nok hatt det forholdsvis fælt.

Og vedkommende som støpte det hadde bruk for noe solid.. Dette er fundamentet til en kraftforsilo som sikkert var syv meter høy.. Når man fyller på 6 tonn med kraftfor og slenger på frisk sørvest storm på vestlandet skal slikt sitte godt fast...  Wink Etter utbygging av en ny gjødselsilo måtte fundamentet flyttes på. Klarte akkurat å skubbe det bort fra tomta med en 8-tonns gravemaskin-
Signatur
   #4
 531     Søgne     0
Så gammel betong hadde jeg tatt med en meget kraftig luftmeisel eller hydraulisk meisel.. Da er jobben gjordt på ca 2 timer +-..

Hadde en kunde som leide en 37kg luftmeisel, og skulle ta 40m2 garasjegulv.. Det var 40 cm tykt. De brukte en dag på å meisle opp hele gulvet til småbiter!

Men finner du bare liten meisel, så kan det ta sin tid..

Eventuelt kan du bruke 32mm kiler. Hvis alle sidene er frie, kan du bruke ca 4-5 kiler på en rekke og dele den i 2. Men er det mye armering, kan det bli vanskelig. Så derfor er en meget kraftig meisel det mest effektive trolig.. (ca 100Joule slagkraft)
Signatur
   #5
 25,390     Akershus     0
Enkelte leier ut elektriske demoleringshammere. Wacker? Er de kraftige nok?
Signatur
   #6
 531     Søgne     0
Elektriske demoleringshammere har ca halve effekten, og kan være ok hvis betongen er veldig dårlig. Luftmeisel eller hydraulisk meisel er passende på middels god betong, men ikke på nyeste beste betong, da bør man bruke stor gravemaskin med meisel og eventuelt klype.
Signatur
   #7
 347     0
Kombiner kiler med en stor vinkelsliper, så skal det vel la seg gjøre å få delt det opp til noe mer traktorvennlig.

  (trådstarter)
   #8
 1,505     0
Er det slik å forstå at betongen mest sannsynlig er så dårlig at trykkluftmeisel gjør underverker? Har tilgang på traktorkompressor med tilhørende meisel. Type stor. Min 70hk traktor tar i alle fall omtrent rundkast når kompressoren slår inn. Da prøver jeg å få leid dette en kveld og ser hva som skjer!

Edit:
Hva skal i tilfelle til av kiler? Hva slags kiler er det snakk om? Er det greit å bruke noen enkle kiler skåret ut av 30mm stålplater?
Signatur
   #9
 38,391     Lillestrøm kommune     0
Søk på fjellkiler på Google så får du mange treff,  det er 2 skims som du setter i hullet med den normale kilen i midten, skimsene er som en "omvendtkile" tynne øverst, tykke nederst.  Du må ha kiler som passer til bordiameteeren du bruker (eller motsatt).

På dimensjoner over 25-28mm blir det ganskje brukbare dimensjoner og store krefter.  Er det store stiener så pleier jeg ofte å klare meg med ett hull.  For fjell o.l. må du normalt ha flere hull og flere kiler.
   #10
 1,463     Harstad     0
http://www.stihl.no/STIHL-produkter/Kappemaskiner-og-betongsager/Betongsag/22615-1577/GS-461.aspx

Noen som har prøvd en slik? Selv om det "bare" er 40cm, så må vel de siste 20cm kunne tas med kiler.
Signatur