6,917    9    0  

Gammel setningsskade og sprenging på nabotomten

 389     Bergen     0
Hei, vi er interesserte i en tomannsbolig fra '82 som har en gammel setningsskade på utsiden, rett utenfor inngangsdøren. Der er det sprekker i to retninger, noen av de ganske store, og dette er vel en del av fundamentet. I stua oppe er det skjevt gulv et sted, men det synes bare såvidt. Nå får vi høre at skaden var der allerede i 2003 da selger kjøpte huset. Men helt nytt er at det foregikk sprengningsarbeid på nabotomten kanskje 5-8 meter fra huset. Kan dette påvirke setningsskaden som allerede er?
Samboeren min og jeg har ingen håndverklig kompetanse, og ser at huset siden 2003 har fått to nye bad og et flott kjøkken, men at det også steg i verdi med 105%, på Askøy. Leiligheten hennes i sentrum gikk opp med 39% i samme tidsrom, som allerede er en ganske grov og boblete prisstigning, synes nå jeg. Vi skal få noen til å se på dette, men for en slik pris håper vi egentlig på et hjem uten trøbbel ... Det jeg fant med søkeord "setningsskade" her tyder vel på at det kan komme store følgekostnader med en gang huset er i bevegelse igjen?
Siste redigering: Tuesday, November 3, 2009 11:52:20 AM av pupopa

   #1
 314     Arendal     0

Hei, vi er interesserte i en tomannsbolig fra '82 som har en gammel setningsskade på utsiden, rett utenfor inngangsdøren. Der er det sprekker i to retninger, noen av de ganske store, og dette er vel en del av fundamentet. I stua oppe er det skjevt gulv et sted, men det synes bare såvidt. Nå får vi høre at skaden var der allerede i 2003 da selger kjøpte huset. Men helt nytt er at det foregikk sprengningsarbeid på nabotomten kanskje 5-8 meter fra huset. Kan dette påvirke setningsskaden som allerede er?
Samboeren min og jeg har ingen håndverklig kompetanse, og ser at huset siden 2003 har fått to nye bad og et flott kjøkken, men at det også steg i verdi med 46%, på Askøy. Leiligheten hennes i sentrum gikk opp med 28% i samme tidsrom, som allerede er en ganske grov og boblete prisstigning, synes nå jeg. Vi skal få noen til å se på dette, men for en slik pris håper vi egentlig på et hjem uten trøbbel ... Det jeg fant med søkeord "setningsskade" her tyder vel på at det kan komme store følgekostnader med en gang huset er i bevegelse igjen?


Dette er det veldig vanskelig å svare på uten å ta en grundig kikk på eiendommen. Men setningskader skyldes dom oftest dårlige grunnforhold - enten er setningen stabilisert eller så er det fremdeles bevegelse.

Om arbeid på nabotomten har hatt noe å si er egentlig for deg ikke så viktig. Det som er viktig er om grunnen nå er stabilisert eller om det fremdeles vil være bevegelse.
   #2
 911     Hordaland     0
Husk at mye av prisstigningen på Askøy skyldes at Askøybroen var ferdig nedbetalt for noen år tilbake, og dermed ble det billigere å reise til og fra omegn.

Vil ikke tro setningsskadene er så alvorlige, når nåværende eier er utdannet murer, og han har ikke gjort noe med denne skaden.
Men jeg har ingen peiling på slikt, så ta hva jeg skriver med en klype salt:)
  (trådstarter)
   #3
 389     Bergen     0
Tusen takk for svarene!

Skjønner godt at det er vanskelig å si noe om en slik skade uten å ha sett det. Smile Det er bare at vi ikke har peiling, og når de som bygde huset bommet med noe så elementært aner vi ikke hva som ellers kan ha gått galt som følge av det. Det jeg tenkte angående sprengning på nabotomten er om det kan få i gang igjen en slik bevegelse som har rukket å sette seg over snart tre tiår?

Angående prisstigningen så er det nok forståelig at Askøybroen og nærheten til sentrum har mye å si. Men prisstigningen er allikevel mer enn dobbelt så høyt som midt i Bergen sentrum, eyepopping rett og slett. Og megler sier at han har tatt utgangspunkt i den laveste kvadratmeterprisen som er nå i det området.
   #4
 4,110     Akershus (Follo)     0

Vil ikke tro setningsskadene er så alvorlige, når nåværende eier er utdannet murer, og han har ikke gjort noe med denne skaden.

En annen vinkling kan jo være at når nåværende eier er utdannet murer så skjønner han hvor store kostnader som kan ligge lenger frem i tid.

Jada, ren og skjær gjetning også fra min side.

Når det er problemer med setninger bør man kontakte en norsklærer eller en geolog. I ditt tilfelle den siste.
Signatur
   #5
 4,293     Østlandet     0
det er også noe som heter at skomakerns sønn har ikke sko. snekkerns hus mangler lister murerns hus... osv
Signatur
   #6
 159     Hedmark     0
setningsskader kommer av at grunnarbeidet er gjort for dårlig ved oppføring av bygget, og dette kommer etter tid når huset har uttøvd trykk på grunnen og denne "setter seg" altså synker sammen. Disse kommer som oftest etter 1- 3 år, men også av og til etter lengre tid
Sprengningsskader er skader som oppstår pga rystelser i grunnen i forbindelse med sprengning og disse oppstår der og da og ikke over lang tid.
Signatur
   #7
 802     Akershus     0
Har også opplevd at selger/megler har forsøkt å "kamuflere" frostspreng og telehiv som setningsskader..

En setningsskade er jo gjerne noe som har kommet de første årene etter bygg og så stabilisert seg.

Mens dårlig isolert grunn og telehiv er noe som aldri vil stoppe opp av seg selv... det kommer igjen år etter år... Wink

   #8
 159     Hedmark     0
helt riktig.. og å prøve å kamuflere det som noe annet er vel ikke akkurat seriøst av en megler eller noen annen heller.
Frostspreng og telehiv er ikke noe billigere å utbedre...eller..
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 389     Bergen     0
Finnes det en måte å se forskjell mellom disse to typer skader? En gammel sprekk vil vel se litt mer "slitt" ut, kanskje?

Vi har snakket med takstmann og fagfolk nå, og har ikke blitt noe klokere egentlig. Skal se på det med en byggmester neste helg, men i utgangspunktet trenger vi vel å ha et tidsperspektiv på det - forandringer må vel studeres over tid?