5,510
12
0
Garasje med heng på plata
10
Norge
0
Skal bygge garasje som er 6x5,6m men for at den skal bli 5,6 må jeg bygge 40-50cm heng på eine sida. pga plass mangel må jeg bygge heng på plata, men tenker de blir en del vekt på henge siden ytterveggen kommer ned der. også lurer jeg på hva jeg må gjør for at de skal være kraftig nokk, hvor mye armering jeg må ha, må vell ha merst armering for strekk kraft tenker jeg. hvordan vet jeg at jeg har nokk armering og at jeg vet at de skal holde ? Er dette en jobb jeg kan ta og gjøre selv eller best og få folk til og gjøre for meg ?
Hvis du har nødvendig kompetanse til å anbefale denne løsningen, så virker det ok.
Men er du ikke utdannet eller har erfaring i faget, så fastholder jeg det jeg har sagt før: Søk hjelp fra en bygningsingeniør / arkitekt.
Det er nesten bare i flyindustrien man ikke overdimensjonerer (mye).
Overdimensjonering av armering kan svekke konstruksjonen av den ganske enkle grunn av man da kan gå over til å lage et dekke av stål og ikke av betong. Jern og betong beveger seg forskjellig etter temperaturvariasjonene og normalt armert betong har større brannfasthet enn stål.
Jeg går ut fra at TS må støpe dekket av branntekniske årsaker. Hvis ikke, så bør han gå over til trekonstruksjon.