303
10
4
Har jeg fuktsperre i kjellergulvet?
78
0
I Byggforsk sin "Ombygging og innredning av kjeller til boligrom" står følgende i tabellen for hus oppført mellom 1980 og 1997, på gulv:
Vanlig byggemåte:
"Gulv: Støpt betongdekke, som regel begrenset isolert, med eller uten fuktsperre"
Mulige tiltak deles inn i om man har fuktsperre eller ikke..
Greia er, har jeg fuktsperre? Byggesøknaden fra 84/85 ser slik ut:
Vanlig byggemåte:
"Gulv: Støpt betongdekke, som regel begrenset isolert, med eller uten fuktsperre"
Mulige tiltak deles inn i om man har fuktsperre eller ikke..
Greia er, har jeg fuktsperre? Byggesøknaden fra 84/85 ser slik ut:

Men ja det er mulig at dette er det det henvises til
Du har sikkert egentlig for lite isolasjon
Skjønner. Er det «bra for et hus fra ‘85, eller dårlig? Og: for lite isolasjon til hva? Er et par innredede rom i kjelleren, men vi vil lage hybler, og tenkte sånn sett å bruke varmefolie, fuktsperre og høytrykkslaminat. Håper inderlig at gulvet er OK til den bruken slik det står nå.
Hvis du kan legge på mer isolasjon først vil det trolig være lønnsomt. Men sjekk hva du må ha mellom f.eks XPS og varmefolie
Hos meg var husbygger opptatt av isolasjon så mer isolasjon i vegger og tak, men gulv i sokkeletasje glemte de tydeligvis å tenke på.
Skjønner. Borring som er tingen for å finne ut det, eller kan man evt se det når man drenerer? Skal i gang med det nå, nemlig.
Kan kanskje hende det er det som er gjort? Deler av kjelleren har vært innredet i 30 år, noe med parkett, noe med teppegulv. Annet enn tidvis litt gulvkaldt har det gått fint.
jeg har 4 cm isopor mellom to lag med betong. Under nederste betong er det kliss vått pga ikke egnede masser. Her er det iskaldt hvis en ikke har på varmekabler.
Det er varmekabler i to av rommene i dag. Ellers er det noe fukt i flere av veggene, og muren utvendig er uisolert. Tanken er derfor å drenere, samt isolere utvendig. Entreprenøren som har vært her på befaring mener det burde løse det meste, også om det skulle være noe som trekkes opp i gulv (akkurat hvordan det henger sammen, vet ikke jeg). Med tanke på at vi har noen fuktmerker på gulvet/hjørnet/veggen i uinnredet bod, samt noe saltutslag på en vegg, blir jeg jo redd for kapillært oppsug, samtidig som entreprenøren hadde tro på at også det, om det skulle være der, skulle gå i orden. Tegningen ser for øvrig slik ut:
(Tomta skråner, så i ene enden er omtrent hele under terreng, mens i andre enden er mye mer av den i dagen.
Veggen med littegranne saltutslag på får vi heller ikke drenert (med tanke på "svevende såle" over, men der er altså tanken at det skal fortsette å være bod, samt da øke ventilasjonen (den ene ventilen som er der er tett av vekster på utsiden), og evt. temperaturen.
Hva er folks spådommer? Synes dette er vanskelig terreng å manøvrere seg i. Det virker som om majoriteten synes å tenke at utvendig isolasjon + drenering + korrekt oppbygd innvendig = OK, men..
Edit: Presisering: Ser ikke saltutslag eller merker på gulv som ikke er mot yttervegg.