2,856
7
0
Hyttefundamentering, råtne telefonstolper
794
Rogaland
0
I området hytta vår står var det på 70- og 80-tallet veldig vanlig å bruke gamle telefonstolper til fundament, de ble gravd ned til frostfritt, kuttet til passende høyde og så ble det lagt på tømmerstolper liggende, og så fortsatte en med vanlig trekonstruksjon. Dette har vist seg å være en lite holdbar konstruksjon, iallfall der der kommer til vann. Noen av søylene på vår hytte har kollapset, så vi regner med å skifte ut alle i sommer.
Noen som har litt kjennskap til hva som er måten å gjøre dette på i dag? Støpe i papprør eller grave ned en type blokker? I så fall hvilken type blokker?
Vekt er viktig, da vi tauer alt opp med snøscooter. Det har vært andre hyttebyggere i samme område som har brukt Leca-blokker med svært liten suksess, da de har vist seg å smuldre opp over et par årtier.
Noen som har litt kjennskap til hva som er måten å gjøre dette på i dag? Støpe i papprør eller grave ned en type blokker? I så fall hvilken type blokker?
Vekt er viktig, da vi tauer alt opp med snøscooter. Det har vært andre hyttebyggere i samme område som har brukt Leca-blokker med svært liten suksess, da de har vist seg å smuldre opp over et par årtier.
Vi har også bygd en liten hytte langt unna vei med gamle stolper, jekket opp og byttet med "nye" stopler........
Begrunnelsen fra hytteeier for å bruke gamle, tørkede stolper var å spare penger.......... Men gikk jo på en smell, og vi fikk gjøre jobben to ganger........
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Det er et tilbakelagt stadium, så du vil ikke få disse problemene idag. Nå er ikke vanlige lecablokker på høykant, det mest egnede materialet til søyler, men jeg har brukt det på min hytte på fjellet med betong i hullene slik at det blir massive blokker. Det finnes søyleblokker som er bedre egnet og som går an å frakte inn på en forholdsvis enkel måte, men allikevel ikke så lett som søyler av tre.
http://www.systemblokk.no/privat/produkter/byggningsblokk/pilarblokk
http://byggeshop.no/Leca-Soyleblokk
http://www.asak.no/toppmeny/produkter/mur_og_blokk/Pilarblokk
Hva med papprør, et kamstål eller to og betong?
Det er sinnsykt mange søyler, så det blir fryktelig mange blokker som eventuelt må opp.
Skeptisk til kun imp. søyler. Selvfølgelig mulig det går an å kombinere og bruke det på de minst belastede søylene.
Papprør og støp er sikkert fint og ganske bankers, men du skal blande mer betong enn ved bruk av blokker og mengden kilo som skal fraktes blir noenlunde lik som ved bruk av betongpilarblokker. Lecablokker blir litt lettere.
Hvis jeg går for papprør så ville det ikke blitt så stort volum som blokkene, 250x250mm er ganske svære søyler. Ville vel gått for 150 eller 190mm papprør. Dermed blir total masse/vekt lavere med papprør enn søyleblokker.