3,940
6
0
Isolere rundt drenert kjeller
90
0
Hei, har en kjeller som er drenert på utsiden som brukes til kjellerstue/treningsrom og vaskerom)(ikke isolert innvendig heller, kun pussede vegger).
Veggen består av 40cm betong(sparesteinmur).
Da det ble drenert for ett par år siden ble det ikke isolert.
Tenkte derfor å leie minigraver og grave opp, uten å ødelegge drenering(grunnmursplast og drensrør), skal dette gå bra bare man er forsiktig?
Deretter legge x antall cm XPS utenfor grunnmursplasten, og så fylle masse tilbake igjen.
Høres dette riktig ut? Noen som vet hvor lang tid jeg bør beregne på å grave opp rundt? snakker ca. 35 meter rundt huset.
Veggen består av 40cm betong(sparesteinmur).
Da det ble drenert for ett par år siden ble det ikke isolert.
Tenkte derfor å leie minigraver og grave opp, uten å ødelegge drenering(grunnmursplast og drensrør), skal dette gå bra bare man er forsiktig?
Deretter legge x antall cm XPS utenfor grunnmursplasten, og så fylle masse tilbake igjen.
Høres dette riktig ut? Noen som vet hvor lang tid jeg bør beregne på å grave opp rundt? snakker ca. 35 meter rundt huset.
Det du tenker å gjøre kan sikkert gå helt bra hvis du får gjenbrukt drenerende masser uten å forurense dem for mye med leire og humus, eller du kan kjøpe ny pukk eller løs-Leca. Da gjør du i prinsippet dreneringsjobben (bortsett fra rørene og grunnmursplasten) på nytt, eller du risikerer å skade dem og gjøre alt på nytt.
Da massene utenpå muren forsåvidt er isolerende, (en god kjeller har ganske stabil temperatur året rundt uten oppvarming) er det ikke sikkert at du trenger å isolere i det hele tatt. Eller, du kan isolere kun den delen av muren som er over bakken, i friluft, + føre XPS la oss si 30 cm ned i bakken. Da tukler du ikke for mye med den eksisterende dreneringa.
NB: Jeg er ikke Sintef, jeg garanterer ikke at den løsninga er korrekt, det er synsing kun basert på erfaringer som geolog og fra å ha bodd i diverse hus med kjeller.
Takker for svar.
Det er ca. 50-60cm av muren som er over bakken. Forholdsvis nye vinduer størrelse (100x50) uverdi 1,4.
Takhøyden inne er 205cm, tror drensrør ligger ca. 40cm under dette igjen.
Tempraturen i kjellern har i sommer vært mellom 20-22c, i fjor vinter(rundt -10c) så lå det på rundt 13c, og kjente ett enormt kalrdras fra ytter veggene, har varmekabler som står på fast i gulv på 20c.. måtte kjøre på med en 2kw ovn der nede for å klare å nå 20c i fjor vinter.
Det stemmer nok at mesteparten av kulden kommer fra over mur, men hvis jeg først skal isolere her, så er det vel greit å prøve å få isolert mest mulig.
Så ja, tror det trengs noe isolering.
Når det ble drenert så ble det bare lagt grus og fiberduk over drensrør, og fyllt tilbake med masse(stort sett leire), vurderer og bytte dette ut med løs leca. Får vel da også mer isolasjon på kjøpet av dette også.
Planen blir vel å grave så langt ned slik at jeg møter grus, og så legge på xps plater og evt fylle iigjen med leca.
På vinterstid vil det også være tele (vet ikke hvor i landet dette er ) her i Trondheim iaf 1m ned. DVS det står is (frosne masser) mot grunnmur hvordan agerer dette som isolasjon er for meg en gåte.
takhøyde 205 med 60cm over bakken gir 145 cam av grunnmuren under bakkenivå. Jeg er helt enig at isolasjon over bakkenivå er første prioritet, men det er absolutt et poeng å få isolert helt ned hvis dette lar seg gjøre.
Det som TS skisserer her virker fornuftig, særlig hvis det er fylt med leire tilbake. å ta bort leiren og fylle med mere egnet masse + isolasjon må være bra.
MVH
Sakke
Men, du har sikkert rett i at jord eller is med temperatur nær null kjøler ned et kjellerrom der man ønsker å holde +20, og at det derfor er verdt å isolere mot dette under bakkenivå.
MVH
sakke