#31
 3,216     0


Husk at nettleien varierer med forbruket den også, og jeg tror vel neppe at noen vi fyre opp etter det mønsteret du skisserer der. Vi må holde oss praktiske her. Dessuten er det billigere å hastefyre kl 12 enn kl 16. Nå blir det mye flikking her, men jeg kan ikke under noen omstendigheter se at det er billigere å bruke strøm i høykostnadsperioden fremfor i lavkostnadsperioden, og ikke attpåtil når betongen lagrer varmen mens treverk ikke har denne egenskapen.


Men nettleien varier ikke etter prisen på strøm, så forskjellene blir mindre over døgnet. Ikke skjønner jeg at det er så veldig underlig å fyre mye 15-16 heller, rett før man kommer hjem.

   #32
 81     son     0
Det finnes godt isolerte alternativer til betong, som ser ut som betong. Selv bygger jeg funkishus i porebetong, og naboene bygger Jackon-systemer. Dette blir godt isolerte hus med egenskapene til betong . Men porebetong er langt å foretrekke framfor betong, synes jeg.

Jeg bygger med vannbåret varme i alle rom, basert på peis med vannkappe fra Bettum, og sørveggen er kledd med solpanel med vacuumstaver som går inn i samme anlegget. Jeg har en stor vanntank som lagrer varme, og denne gir varme både til gulvvarme og varmtvann. Peisen er en vanlig vedovn, siden jeg elsker å hogge ved selv. Det skal ikke bli mye elektrisitet brukt i dette bygget. Hele sommeren er det solvarme som gjelder, og så må en begynne å fyre utover høsten og vinteren. Hvis en ikke er hjemme, slår det inn med elektrisitet.

Veggene er 40 cm tykke, men det er bare stilig med store vinduskarmer.
   #33
 5,188     Østlandet     0

Betong utkonkurrerer treverk på de fleste punkter; levetid, soliditet, varmelagring, kvalitetsfølelse, formgivning, lyddemping mot ekstern støy, brannsikring og så videre.
...og elendig U-verdi.
Man får vinduskarmer som ser ut som bowlingbaner.
Signatur
   #34
 3,216     0


Betong utkonkurrerer treverk på de fleste punkter; levetid, soliditet, varmelagring, kvalitetsfølelse, formgivning, lyddemping mot ekstern støy, brannsikring og så videre.
...og elendig U-verdi.
Man får vinduskarmer som ser ut som bowlingbaner.


Man bruker jo gjerne isolasjon som hoveddelen av varmeisoleringen både med trehus og betonghus, det er vel ikke betongens u-verdi som gjør at man får tykke vegger?
   #35
 5,188     Østlandet     0
Hvor tykke betongvegger blir det sånn ca på et TEK10-hus?
Signatur
   #37
 5,188     Østlandet     0
Hvis man må legge inn 20-30 cm isolasjon i tillegg til betongen så betyr det litt.
Signatur

   #39
 145     Rogaland     0

Det blir ca 40 cm betongvegger etter TEK 10, mens treverk ettersigende gir ca 35-36 cm.
   #40
 9,677     Kysten     0
Hvordan tenker du å bygge opp en ferdig isolert betongvegg med tilstrekkelig u verdi fra innerst til ytterst og havne på 40 cm totalt?