5,619    8    0  

Regnvann langs grunnmur ???

 27     0
Har oppdaget at regnvann ifra terasse renner ifra dryppkant til terasse over til grunnmur :o
Dette vannet renner videre langs grunnmur innenfor vortepappen. Har prøvd å slipe på innsiden av drypkanten for å hindre at vannet "hopper" ifra kant til grunnmur, men dette har vist seg å ikke funke. Vannet faller fortsatt i en bue fra dryppkant og over til grunnmur...
Litt vanskelig og forklare dette men legger ved bilder for bedre å vise hva som skjer.
Håper noen har en god løsning på lur ;D
Regnvann langs grunnmur ??? - P1012002.JPG - ferkings

   #2
 1,216     Norge     0
en takrenne montert helt oppunder utstikket hadde vel vært diskre?! kan nå være greitt seninere at det ikke ligger å renner fra altanen!?
Signatur
   #3
 4,293     Østlandet     0
må bli helvete og montere topplisten når knotteplasten går så ujevnt?
Signatur
   #4
 21,481     Enebolig     0
Her hadde jeg gått for takrenne. Bulletproof. Lista kan man nesten bare glemme når knotteplasten er kuttet så ujevnt. Fuging med svart Tec7 kunne hatt noe effekt, men ikke som en takrenne.
   #5
 390     0
Man må fjerne litt masser og kutte plasten rett, og eventuelt skjøte på. Det skal alltid være topplist, hvis ikke kunne man like greit droppet hele knotteplasten.
Sammenlignet så blir det som å klippe av tuppen på en kondom å droppe topplisten.
   #6
 1,170     Asker     0

Man må fjerne litt masser og kutte plasten rett, og eventuelt skjøte på. Det skal alltid være topplist, hvis ikke kunne man like greit droppet hele knotteplasten.
Sammenlignet så blir det som å klippe av tuppen på en kondom å droppe topplisten.


Er uenig med deg her. Hele vitsen med knotteplasten er å hindre vann fra bakken å komme i direkte kontakt med muren. Vannet skal renne langs plasten og ned i dreneringen. Dette oppnår man med eller uten topplist. Det er riktig at topplisten bør monteres, men den er strengt tatt ikke nødvendig. Det regnet som måtte komme bak plasten gjennom den lille åpningen er veldig lite i forhold til det som er nede i bakken. Vann som renner langs muren vil komme bak plasten uannsett om topplist er montert eller ikke.
En topplist kan faktisk forlenge uttørking av muren hvis den blir fuktig f.eks innenfra eller hvis dreneringer ikke er god nok. 
   #7
 42     0
Svaret her er for meg ganske enkelt. lag til en dryppkant ytterst på der vannet renner ned fra. Da vil vannet dryppe ned et lite stykke utenfor plasten. Dryppkanten kan du lage på mange vis. Men kort fortalt er det rett og slett å lage en kant ytterst på der det renner ned fra. Kanten skal gå ca. 1 cm. ned. Det funker på fenderlisten på båten min og vil sikkert funke hos deg også. Blir sikkert litt liming, men resultatet vil nok bli bra.  Smile

   #8
 3,258     Akershus     0
Hadde satt vinkelsliperen under og prøvd å lage en dryppekant lengre ut. Et snitt på 20-30 cm så langt ut mot kanten du kommer slik at dryppet flyttes litt ut.

Er verdt å prøve da det jo tar noen få minutter.

Hvis ikke, takrenne eller et diskre blekkbeslag som du fester oppunder og som flytter dryppet litt ut.
Signatur