15,620
13
0
Salt-utfelling på leca grunnmur?
6
0
Hei,
Jeg har nettopp satt i gang et prosjekt med å pusse opp et soverom i kjeller.Rommet har ikke vært i brukt på en del år og det har luktet litt "kjeller".
Derfor bestemte jeg meg for å rive plater mot grunnmur for å sjekke om det var noe fuktighet i grunnmur.
Som dere ser av bildene har muren fått en del av det jeg TROR er salt-utfelling. Det ser ut som "hårete" salt, men jeg er litt usikker på hva det er. Noen som vet med sikkerhet?
Må det graves ny drenering, eller er det andre tiltak som kan gjøres? Har lest litt om elektro-osmose også.Noen som har erfaringer med det?
Noen som har noen gode tips for å få bort dette?
Jeg har nettopp satt i gang et prosjekt med å pusse opp et soverom i kjeller.Rommet har ikke vært i brukt på en del år og det har luktet litt "kjeller".
Derfor bestemte jeg meg for å rive plater mot grunnmur for å sjekke om det var noe fuktighet i grunnmur.
Som dere ser av bildene har muren fått en del av det jeg TROR er salt-utfelling. Det ser ut som "hårete" salt, men jeg er litt usikker på hva det er. Noen som vet med sikkerhet?
Må det graves ny drenering, eller er det andre tiltak som kan gjøres? Har lest litt om elektro-osmose også.Noen som har erfaringer med det?
Noen som har noen gode tips for å få bort dette?
Gni det mellom fingrene, og det blir til et veldig fint pulver.
Fukt det, og det løser seg.
Smak på det, og det smaker ikke like salt som sånn man har på maten, men en kombinasjon av salt, syrlig og litt bittert. Omtrent som bakepulver.
Det er flere ting man kan gjøre med fukt i veggen. Drenering er en ting. Har du knotteplast på utsiden? Det kan hende at kun en temperaturøkning i rommet, kanskje i kombinasjon med bedre ventilasjon kan hjelpe også.
Elektroosmose har jeg kun hørt om på forumet her, og det er svært sterke meninger både for og imot. Jeg ville kanskje prøvd mer tradisjonelle tiltak først.
Dette er typisk utslag (saltutslag) på fukt utenfra.
EPS er utviklet for å stoppe nettopp dette.
I ditt tilfelle, upusset LECA (porøs vegg) så vil det i tillegg til at EPS monteres måtte utføres andre enkle tiltak for å oppnå optimalt resultat.
Kontakt oss gjerne hvis du ønsker videre oppfølging.
Videre i denne tråden er det flott om vi holder oss til TS spørsmål.
Administratoren på ByggeBolig.no
Dette står i sterk kontrast til hva som har blitt skrevet på nettsidene til EPS, hvor man blir frarådet å drenere, under henvisning til at drenering er dyrt, drenering har "bare" levetid på 40-60 år, dreneringen kan gå i stykker, og så videre.
Kan det tenkes at EPS ønsker å få kontakt med folk som trenger drenering, for så å selge dem en boks til en pris på 50 000 til 100 000 kroner, til tross for at boksen bør kunne lages for noen hundrelapper?
Her må mennesker uten særlig teknisk kompetanse advares.
I forhold til siste kommentar, hvor det stilles spørsmål til EPS sine hensikter med å delta i denne diskusjonen: så lenge EPS-System bruker tydelig signatur og ikke spammer ned trådene synes vi det er flott at de deler informasjon. Det er samtidig svært viktig at medlemmene fortsetter å stille spørsmålstegn til det som sies. Men vær så vennlig å hold slike diskusjoner i korrekt tråd.
Pass også på at slike diskusjoner ikke utarter seg til å bli en heksejakt - det virker lite konstruktivt for begge sider av saken.
Administratoren på ByggeBolig.no
Dette innlegget var ment som generell informasjon til trådstarter, noe Administrator faktisk oppfordret til.
Håper Administrator likevel lar oss svare på dette angrepet på elektroosmose og at KartsenBeate leser innleggene som er postet FØR du svarer.
Begynner nå, etter å ha invitert deg KarstenBeate flere ganger åpent i forum til å være med på installasjon - uten respons,
påstander fra flere på forum om at du ikke har greie på elektroosmose,
å ha problemer med å ta deg helt på alvor. Beklager det på det sterkeste.
Som BYGGFORSK skriver, gang på gang.......
ELEKTROOSMOSE kan fungere der hvor drenering ikke behøver å virke, (der hvor ny drenering ikke hindrer at fundamente står i "vann"
ELEKTROOSMSOSE kan være et at alternativ der hvor det praktisk er vanskelig å drenere.
Fra NTNU:
Konklusjon elektroosmose
• Velfungerende metoder vil kunne gi en uttørking
• Likevel mange fallgruber! Ikke alltid egnet!
– Dvs krever grundig vurdering, planlegging og oppfølging
med 27 års erfaring har vi "krabbet" opp av de fleste
Kilde: NorskBygningsfysikkdag2012
At du mener at boksen kan lages for noen hundrelapper betyr også at det er lenge siden du har vært i butikken og handlet elektronikkdeler.
I tillegg kommer elektroder og selve arbeidet.
Produksjon, utvikling er som tidligere nevnt ikke gratis.
Alt dette utføres i Norge for å oppnå best mulig resultat for norsk byggeskikk og klima.
Hei! Da har jeg hvertfall funnet ut at det definitivt er salt det er snakk om. Det stemmer at det er knotteplast på utsiden av muren. Huset er fra 1982 og tomt består av veldig mye stein og fjell, men dreneringen kan jo være dårlig uansett. Jeg tenkte å teste med en temperaturøkning i rommet. Regner da med at du mener at jeg vasker bort alt saltet for å så lufte godt samtidig som jeg kjører på med varme? Noen ide om hvor lenge jeg bør gjøre dette? Hvor raskt vil salt-utslagene komme tilbake evt?
Rommet har stått tomt i flere år uten varme, så får håpe at en temperaturøkning kan gjøre susen.