54    7    2  

Sprøsmål rundt isolasjon ved støping av gulv.

 3     0
Hei,
Skal støpe gulv i et gammelt(1890) hus vi renoverer. Huset står på leiregrunn. Har drenert rundt grunnmur. Murt/støpt ny grunnmur(naturstein med støp i bakkant) og gravd ut og fylt med grov masse + pukk inne. Har tatt 1/3 av grunnflaten i huset i denne runden.
Har beregnet for 100+100mm EPS og har lagt første laget. Jeg planlegger å støpe 80-90mm, noe som lar det være igjen 40-50mm for en endelig toppstøp med varme over det hele når en gang hele grunnflaten er tatt.

Men nå er det et par ting jeg er usikker på her:
* Jeg har snakket med flere som sier en bare kan legge fuktsperren mellom lagene med EPS. Dette virker jo veldig greit mtp at det fort kan bli skader i plasten når jeg skal til med armeringsnettene - men er dette ok mtp potensiell fukt?
* Så er det spørsmålet om isolasjon mot grunnmuren. I utgangspunktet tenkte jeg å bare brette opp fuksperren og støpe ut mot grunnmur. Men dette blir vel en ganske heftig kuldebro. Dette er jo godt over bakkenivå hele vegen - så ikke noe ytre isolasjon. Har derfor vurdert å legge en kant med XPS (20mm?) mellom støp og grunnmur. Hva tenker folk om den slik løsning?

Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

  (trådstarter)
   #2
 3     0
Takk for svar!
Hadde tenkt å droppe radonsperre da jeg målte radonnivå til 22Bq/m3 med en slik digital måler over 6 uker i sommer. Riktignok ikke akkurat et tett hus da, men er ikke merket som utsatt på kart og det er minst en meter med leire under fyllmassen i gulvet. Denne delen er jo uten noen rør, så ganske enkelt sånn sett å legge den. Får sove litt på det Smile

Høres iallfall ut som om jeg skal gå for isolasjon mot grunnmur. Har en pakke 50mm liggende så det kan passe fint.
   #3
 6,538     tromsø     1
Tenkte om det er radon duk. Så er det etter læreboka. Plast skal vel strengt tatt helt opp. Men jeg hadde lagt den også litt ned. Da vil isopor tørke ut over plast. Med litt varme i gulv. Med leirgrunn kan de være fuktig under plast. xps trekker litt vann i grunn og mister isolasjons verdi over tid. Det er bare å ta opp isopor som har ligget i grunn. Vekt er ofte 5-10 doblet. Og vann isolerer dårlig
   #4
 39,671     Lillestrøm kommune     0
EPS trekker fukt, kanskje bare en skrivefeil
   #5
 6,538     tromsø     0
Mente at xps. I praksis trekker xps fukt. Nesten som isopor. Tok opp noen styrofoam blå, de var kjempe tunge. Knakk nesten av egen vekt. De lå under parkering og høyt i tereng. Men søkkvåte. Nesten som esp. Hadde ikke forventet det. Det tones veldig ned i reklamen.
   #6
 39,671     Lillestrøm kommune     0
Rart jeg trodde den var sikker

det er veldig forskjell på XPS fra forskjellige leverandører så kanskje er det også forskjell mellom typene

Men det må allikevel være klasseforskjell mellom EPS og XPS med sist nevnte mye bedre
  (trådstarter)
   #7
 3     0
Jeg har 60+cm med pukk og grovere steinmasse under før den hardpakkede leira, så håper det ikke trekker veldig mye fukt direkte opp Angel