19,557    26    2  

Støpe betongdekke i kjelleren

 1,659     Bergen     0
Hvordan har dere løst "utfordringen" med støping av kjellergulv for dere som har det?

Kan man gjøre dette selv, eller må fagfolk ta jobben?
Er det vanlig å bestille betong selv, og bare leie inn folk som står for selve støpingen?
Støper man gulvet etter at man har bygget grunnmur i KUB?
Hva er sånn ca pris for jobben for selve støpingen? Betong har jeg allerede får pris på.

Legge varmekabler i alle rom i kjeller? Er det bortkastet? Hvilke rom bør en ha evt varmekabler i en kjeller?

Håper noen kan komme med noen erfaringer/tips. Takker for alle svar.

   #1
 969     0
Støping av gulv er en jobb for profesjonelle så der skal du holde deg vekke du kan selvfølgelig hjelpe til. Dette med å bestille betong selv er noe du kan avtale med dem som støper men det er nok vanlig at de bestiller. Legg varmekabler i soverom-gang-bad-vaskerom. 
Signatur
   #2
 245     Karmøy     0
Kommer helt an på hvor nevenyttig du er og hvaslags verktøy du har tilgjengelig. Om du har en nivelleringslaser så hadde jeg ikke nølt. Jeg støpte gulvet mitt selv, og jeg er strålende fornøyd. Mange tusenlapper spart.
   #3
 187     0
er som FV sier her: så lenge du har riktig utstyr og litt kunnskap om hvordan du bruker det, så er ikke dette noe problem. å når det gjelder bestilling av betong så bør du også ha litt kunnskap om dette. er ikke noe moro å stå å rette med stiv betong (har selv prøvd). til gulvstøyp er det noe som heter skb (selvkomprimerende betong), bestiller du det med mye synk så er allerede "halve jobben" gjort.
  (trådstarter)
   #4
 1,659     Bergen     0
takker for gode svar.. Vel har en far og en bror som har støpt golv tidligere, så hjelp har jeg. Men om jeg har nok kunnskap om nivelleringslaser har jeg nok ikke,(har heller ingen) så da antar jeg nok at fagfolk må ta jobben.

Sånn cirka pris snakker vi om evt. da, for et gulv på ca 130m2?
   #5
 822     Ullensaker     0
Jeg ville ikke bestilt SKB til gulvstøp. Bestill gulvbetong med synk 21-22 til gulv uten særlig fall. Til gulv med fall(1cm per m eller mer) bestill betong med synk 18-20.
Får du for stiv betong levert,er det mulig å tilsette SP stoff på plassen-det er noe verre å gjøre for bløt betong stivere..
En laser er helt klart en nødvendighet ved støp av gulv. Bruker du en avrettervinge rett etter utlegging er du sikret et gulv uten ujevnheter.
   #6
 245     Karmøy     0
En laser får du leid for en rimelig penge på Bautas e.l. Få de på butikken til å vise deg hvordan den fungerer, så bruker du en dag på å lære deg å bruke den. Jeg liker iallefall å prøve meg på slike ting, men om du er redd for å gjøre feil så kommer du antagligvis til å gjøre det også. Noen tjangser må man ta, bare man er nøye og bruker litt tid på ting.
   #7
 187     0

Jeg ville ikke bestilt SKB til gulvstøp. Bestill gulvbetong med synk 21-22 til gulv uten særlig fall. Til gulv med fall(1cm per m eller mer) bestill betong med synk 18-20.
hvorfor det? skal vel ikke ha fall i en kjeller, utenom rundt sluk? å det er jo bare å grave ut litt rundt sluket når betongen begynner å stivne.

   #8
 940     0
Vi bruker å grove støpe dær det skal være fall & bruke jordfukting betong til slutt.Mye lettere å lage fall da.
Signatur
   #9
 822     Ullensaker     2
SK betongen er meget tyntflytende og kommer inn i den minste sprekk,samtidig som den er helt på grensen til å være stabil(separasjon). Det er også større risiko for å få "bleeding" som kan gi avskalling av sementhud på toppen i etterkant.
Skb er dyrere.
Jeg har lang erfaring med SKB,og den egner seg meget godt til vanskelige konstruksjoner med mye armering og der hvor vibrering er vanskelig.
Forskalingen bør tettes med skum ved evt. gliper.
   #10
 187     0
ja, man skal være ganske nøye med forskalinga. ha vært borti at spruten står ut av spikerhull. he he... men ville du ikke hatt mere synk på en gulvbetong til flatt gulv? men blir det noe mer så kalles det vel kanskje skb...
men apropos hoppski, vanlig betong med tilslag 22 koster 965,- pr m3. mens skb med tilslag 16 koster 1095kr pr m3. begge B30. synes ikke det var så ille...