32,480    28    3  

Støping av betong gulv.

 15     0
Hei !

Har begynnt å bygge vaskerom i kjelleren i huset mitt. Har meislet opp det gamle betonggulvet og lagt klar nye avløpsrør og vannrør. Men så kommer problemet.

Det lar seg ikke gjøre å bruke plast til fuktsperr pga underlaget. Så jeg vurderer å single gulvet, så støypet ett tynt lag (ca 4-5cm) med armering i, for deretter å bruke betongtett.
Eller kan jeg legge plast oppå betogen? Der kommer jo isopor, armeringsnett og varmekabler og deretter støyp igjenn.

Hvilken støyp bør jeg bruke i første omgang? Vurderte Megaflis sin Kvikkstøp, men den tåler visst ikke stigende vanndamp.

Takk :)



   #1
 6,426     tromsø     0
Isolerer du med styrofoam, så er styrofoamen tett i seg selv. Lukkede porer og enorm tett mot damptrykk. Ingen fukt skal i praksis klare å pasere,men blir reflektert ned igjen.. Smile
   #2
 9,677     Kysten     1
Platene har lukket cellestruktur, men er de damptett? Det blir uansett skjøter på platene som ikke er tett. Legg plast mellom to lag isolasjon. Det er min anbefaling.
   #5
 314     Arendal     0
Da får du jo en dampmaskin i kjelleren....ikke bra.
Fukt går kun en vei - dit du ikke vil ha den...

Isopor i bunn, plastfolie og så støp. Ferdig.
   #6
 1,778     Norge     0
Avrettet singel,sand eller leca.
ett lag med eps/xps(isopor el),så plast, nytt lag eps/xps, 7cm betong (alla B-20)
   #7
 8,022     Bærum     0
Så spørs det om han har tenkt å ha membran øverst da....  Jeg bygger bad i kjeller, og har bygd opp nytt gulv med xps og påstøp. Siden det skal membran under fliser var det aldri noen opsjon å legge plast i tillegg.

   #8
 1,778     Norge     0
Er vel vanlig i nye boliger å ha begge deler da? Dvs både radonsperre/fuktsperre og membran på bad?
   #9
 1,323     Østlandet     2
Forstår ikke hvorfor du skal støpe to ganger?
Om du støper rett på bakken så vil jo betongen suge opp fuktighet.
Spørsmålet er hvilken tykkelse du har til rådighet.
Jeg gjorde det samme i sommer og la et gruslag først, så plast, 5cm isopor. Deretter 5-6cm betong med armeringsnett. Det var hva jeg hadde plass til.

På badet som også har støpt plate på mark er det først ca 5cm komprimert pukk, 5cm isopor, plast, 2x5cm isopor og så ca 7 cm betong med armeringsnett og vannbåren varme. Ovenpå dette er det lagt våtromsbelegg. Riktignok etter at betonggulvet hadde stått med gulvvarmen på et par år..........  ;D
  (trådstarter)
   #10
 15     0
Takk for mangen svar :)

Jeg blir nok fint nødt til å bruke dampsperr i form av plast.

Det blir ett helvette å legge, men jeg får heller bare få det til.. hehe.

Nå blir det avretting meg singel-->Dampsperr-->Isopor-->Armeringsnett-->Varmekabler og søyp.

Kanskje jeg kan legge ut ett før bilde, og når jeg en gang blir ferdig, ett etter bilde :)

Dere kan jo få se hvordan kjøkkenet mitt ble.

Støping av betong gulv. - IMG_1932.JPG - MariusA