9,372    19    0  

Større vinduer i kjelleren

 10,486     Akershus     0
Jeg pusler litt med kjelleren, og kommer til å trenge å få inn større vinduer. På den aktuelle veggen er det i dag 2 vinduer á 90 cm bredde. Disse har jeg lyst til å tette igjen, og få inn 3 stk. Disse tre må ha ca. 1 meter bredde på glassene for å få inn nok lys til å oppfylle krav til oppholdsrom. Med 12 cm karm, betyr det at det må lages 3 hull á ca. 130 cm, totalt 390 cm. Veggen er totalt 750 cm lang.

Det er snakk om en bærevegg med støpt etasjeskille over. Vinduene kommer helt øverst på veggen, opp mot etasjeskillet. Veggen består av 25 cm betongblokker med "luftekammer" i. Bygget ca. 1956.

I følge murer så er støpt etasjeskille veldig solid, og jeg kan lage omtrent så store hull jeg vil, allikevel føler jeg at å utvide hullene med ca. 35-40 cm kanskje er litt i meste laget?
Et alternativ er å sette inn "dobbeltvinduer", som er halve bredden. Da kan jeg sette to og to ved siden av hverandre med bæring i mellom. Da vil hullene bli kortere, men samtidig vil det bli behov for å kutte vekk enda mer vegg siden det blir dobbelt så mange karmer. Hvert vindu vil da bli ca. 74 cm, totalt 444 cm.

Bæringen oppover er jeg ikke så bekymret for, men murens evne til å motstå trykket fra jorden på utsiden vil vel begrenses ganske brukbart hvis det skjæres ut såpass mange store hull?

Det er planlagt en skillevegg på innsiden, som godt kan mures opp. Den vil i såfall gi en viss støtte.


Noen som har tanker rundt dette?
Signatur

  (trådstarter)
   #1
 10,486     Akershus     0
Ingen som har lyst til å mene noe?

Burde jeg hakke ut vertikale spor i veggen innvendig og støype inn armeringsjern?
Signatur
   #2
 6,427     tromsø     0
Vil ikke dekket i 1 et.. holde veldig mot  jord-press? (platen holder mottrykk ut)Smile (platen (gulvet)holder jo hva som helst mot trykk innover)La litt av gulvet få bli igjen ut (det er vel litt armering...). En enkel skisse hjelper..Trykk mot mur er ganske lavt 50cm ned og øker litt etter 50cm..hvor høyt er jordband, der du frykter jordtrykk? Deler du 440 på 2 og har en 40 cm stripe ut er du trygg(1/2 spennet reduserer trykket med 80%)(trykket er som en pyramide). Mange element bygg i betong er festet med punkt sveis Smile.
  (trådstarter)
   #3
 10,486     Akershus     0
hæ?  ???
Signatur
   #4
 6,427     tromsø     0
Senking av jordhøyde foran vindu (lysgrav), vil vel redusere jord trykk..Senkes høyden foran vinduer med 1meter i 2 etappe(med 2 meter avstand), så blir jordtrykket nærmest 0..Press kommer vel egetlig av tele og vann (på eldre sandtak kan det være 5 meter på utak, uten ras)..Isoleres det med isopor 60cm ut fra vegg under rett under plen, så holdes det frostfritt Smile Det er litt som telehiv på vei Smile Lommer av vann presser på når det fryser...På eldre hus fra 1960 uten fungerende drenering, så ser det ut som kjellervegg er trykket inn i et trykk..Ofte har det skjedd over tid, og det er overflate vann som har trengte ned og fryst i 30 år..2mm hvert år (har det selv)I praksis vil god drenering redusere telehivskader.
  (trådstarter)
   #5
 10,486     Akershus     0
Selve etasjeskillet kan nok stå i mot det meste, det jeg er engstelig for, er at veggen kollapser innover pga jordtrykket utenfra.
Selve etasjeskillet skal ikke røres.
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 10,486     Akershus     0
Ser for meg noe sånt. Bakkenivå vil bli noe høyere enn bunn av vinduene. 
Større vinduer i kjelleren - skisse14.jpg - frodes
Signatur
   #7
 6,427     tromsø     0
For å dempe trykk kan du senke plen:
........................................                                                                                                                                                                            *
                                              *
                                                  *
                                                      *
                                                          *   ...............................................Underkant vindu

30-40grader skrå som plantes med plen i framkant og klippes.Prikker er plen. Fall bort fra vindu.. :)2-3m fra vindu til nedre kant skrå for å få inn lys.. Smile Hvordan klarer du å tegne så bra?

  (trådstarter)
   #8
 10,486     Akershus     0
Planen var nok helst å ha fall FRA husveggen, ikke mot.


Noen andre som vil synse litt? Lager jeg problem ut av noe som ikke er et problem?
Signatur
   #9
 2,397     Bjørkelangen     0
jeg støtter løsningen til jaf
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 10,486     Akershus     0

jeg støtter løsningen til jaf


Den løsningen til JAF blir nok litt håpløs å få til her. Jeg ser poenget, men da må det flyttes bort mye masse, og det blir lett tull med plen og greier tror jeg.


Tegningene er laget i google sketchup forresten.
Signatur