3,029    44    3  

Hjelp en avdanket elektriker med prosjektering av garasjekurs / elbillader

 342     Norge     0
Hei dere,

Trenger noen innspill fra elektrikere/installatører som er litt mer oppdatert enn meg på følgende scenario:

- Har i dag 40 A OV i innvendig sikringsskap i 230v TT-nett 
- Ute ved inntak står det 63A kortslutningsvern/Sikringslastskillebryter (Hager L73M 63A, D02) sammen med overspenningsvern og kWh-måler
- Ønsker å legge 3-faset kurs til fremtidig garasje, så stor sikringsstørrelse som mulig (20-25-... 32A ?)
- Skal ha fastmontert elbillader (Mode3) med innebygget Type-B jordfeilvern
- Forankoblet vern vil derfor "bare" ha jordfeilvern klasse A, 30 mA
- Ønsker å sikre ned til 16A-kurs til lys og vanlig stikk i garasjefordeling 
- Ønsker også å legge inn ekstra overspenningsvern i garasje for sikring av elektronikk i elbil under lading i tordenvær

Garasjen blir stående nær bolig, 
- ik3pmak: 4,747 kA
- ik2pmin: 0,848 kA
- forlegningsmåte: A2
- Fra NEK400 tabell 52-B-4 finner jeg at en 6 mm2 kan føre 29A og en 10 mm2 kan føre 39 A. Tenker da på PFXP siden det er rør hele veien til garasjen (40 mm rør)

Siden jeg bor i Bergen og er "kunde" av BKK så har de en slags veiledning til installasjon av lader til elbil hvor de sier at de ønsker å bli kontaktet hvis man installerer mer enn 20A sikring. Men her står det altså ønsker, ikke krever. (Link: https://www.bkk.no/nettleie/installasjon-av-ladeutstyr-for-elbil).


Kan dere som jobber med slikt jevnlig komme med innspill, forslag og tanker ?
Siste redigering: Tuesday, October 3, 2017 4:42:32 PM av Twinflower

   #1
 4,269     0
Noen momenter, selv om jeg ikke er elektriker.

* Med PFXP trenger du ikke jordfeilbeskytte kabelen og kan i teorien greie deg uten JFB type A.
* 20A er halvparten av det du har tilgjengelig, ville tenkt meg om før du la opp såpass mye enfas-lading med 40A hovedsikring.
  (trådstarter)
   #2
 342     Norge     0
Noen momenter, selv om jeg ikke er elektriker.

* Med PFXP trenger du ikke jordfeilbeskytte kabelen og kan i teorien greie deg uten JFB type A.
* 20A er halvparten av det du har tilgjengelig, ville tenkt meg om før du la opp såpass mye enfas-lading med 40A hovedsikring.


Hei, takk for svar.

For det første, alle utendørskurser må ha jordfeilvern. Husk at jeg skrev at jeg på samme sikring ønsker en forbrukerkurs i garasjen til stikk og lys.

Videre, jeg skal ha trefaselading.

Til sist vil jeg nevne at jeg bor i et nytt hus med heftig TEK10-isolering på Vestlandet hvor det ikke er særlig kaldt. Resultatet er at jeg har null varme på i huset store deler av året (ingen gulv-varme, ingen varmepumpe, ingen ovner etc). All belysning er LED. Det eneste som trekker strøm er vaskemaskin og VVB.

Fra og med nyttår har vi et snitt på 20kWh per døgn, noe som er lavt for 140 kvadratmeter Smile
   #3
 25,362     Akershus     0
3-faselading fra 230V TT er ikke «mulig , du må ha TN.

Med 3-fase kan du sette opp en trafo og lage ditt eget TN-nett. Enkelte biler, som ZOE, krever trafo uansett på IT/TT.

Det sagt. Tesla har en egen ladeløsning som kan utnytte «V-kobling i TT og få noe raskere lading enn enspenningslading. For eGolf er det pt litt uklart om den lader i V-kobling eller selv kobler om til enspenningslading. V-kobling gir litt bedre balansering og gjør det mulig å hente ut litt mer effekt enn enspenningslading.

Vær obs på at laderen sitter i bilen, ikke på veggen.

Du bør også sjekke elbilforum.no
Signatur
   #5
 4,269     0
Forklar hvorfor trefase TT ikke er mulig er du snill.


Fordi bilene ikke støtter det. Det er få biler som støtter trefas 400V også, nesten bare tesla so jeg kommer på i farten. Tipper at ladeløsningene deres internt er bygget rundt 3x 230V ladere - ergo 1+N-ladere i paralell.
   #7
 4,269     0
Ad jordfeilbeskyttelse: poenget var at du slipper å jordfeilbeskytte tilførsel mellom garasje og hus.

16A forbrukskurs i garasjen bruker du naturligvis jordfeilautomat på. I og med at ladestasjonen er fast og har jfb type B kan det hende at kravet er dekket her også.

   #8
 5,856     OSLO     0
Husk også at du ikke skal ha jordfeilbryter type A forran B.

jeg ville gjort det ca slik;

-Lagt opp kabel fra hus til garasje, feks 10 eller 16mm2
-Satt opp et lite skap i garasjen, feks en eller to 16A kursen med vanlig JFA, og en 20A eller 25A vanlig automat (uten JF) til elbil lading

kabelen fra garasjen trenger ingen sikring i hovedskap/inntaksskap, så lenge den er koblet etter Ov'en din
  (trådstarter)
   #9
 342     Norge     0
Forklar hvorfor trefase TT ikke er mulig er du snill.


Fordi bilene ikke støtter det. Det er få biler som støtter trefas 400V også, nesten bare tesla so jeg kommer på i farten. Tipper at ladeløsningene deres internt er bygget rundt 3x 230V ladere - ergo 1+N-ladere i paralell.


Jeg har bare tittet nøye på Tesla sin wall connector, og den støtter alle tre nettsystemene med tre faser. Hvis det er slik at andre leverandører av veggladere ikke støtter trefase 230V så er dette egentlig et markedsspørsmål og ikke et elektroteknisk spørsmål som jeg først oppfattet det som (Norge er jo full av IT nett som i praksis er TT-nett siden e-verkene slurver med å reparere gjennomslåtte nullpunktsvern/disneutere - så jeg klarte ikke å se noen teknisk begrensning i at akkurat trefase TT.)

Problemet med Tesla sin vegglader er at den så vidt jeg kan se fra manualen ikke har innebygget Type-B jordfeilvern (https://www.tesla.com/sites/default/files/pdfs/installation-guides/sockets/NO_install_guide_Wall_Connector_APR17.pdf)