14,224
27
1
PC nettverk mellom to hus: Grave ned kabel eller trådløst?
97
Jæren
0
Hei.
Vi bor ute på landet, og tenker litt på å få til nettverk mellom to hus, ca 100m i fra hverandre. Jeg lurer litt på om noen har erfaringer med dette. Hvordan går jeg frem dersom jeg velger å grave ned en kabel? Dybde på grøft, rør til trekking, kabeltype osv.
Trådløst er også aktuelt, men finnes det noen gode løsninger som gir god nok signalstyrke? Det er så og si fri sikt til nabohuset.
Vi bor ute på landet, og tenker litt på å få til nettverk mellom to hus, ca 100m i fra hverandre. Jeg lurer litt på om noen har erfaringer med dette. Hvordan går jeg frem dersom jeg velger å grave ned en kabel? Dybde på grøft, rør til trekking, kabeltype osv.
Trådløst er også aktuelt, men finnes det noen gode løsninger som gir god nok signalstyrke? Det er så og si fri sikt til nabohuset.
Det er jo selvfølgelig en dyrere løsning, men gir kanskje langsiktig avkastning (?) i form av lite nedetid og feilretting.
Når det kommer til kabelvalg, så får nesten en elektriker eller telemontør uttale seg.
Det finnes nok bedre kabler, men om du har bruk for det får andre svare på
Et alternativ er å bruke fiber men da trenger du mer kostbart utstyr på hver ende :-[
Jeg ville ha begynt med Cat5 kabel, koblet opp svitsjer på hver ende og sett hvordan det går. Hvis du har problemer, bytt over til fiber. Det finnes billige Cat5/fiber konvertere som du kan bruke.
Husk at grave rør mellom byggningene, enklere hvis du skal bytte kabel senere
Du får retningsbestemte antenner og mye annet fint utstyr for trådløse samband som du ikke trenger konsesjon på.
Cat5 kabel tror jeg ikke jeg hadde brydd meg om å jorde, men legger du Cat6 kabel MÅ du jorde i begge ender. Det vanligste er å jorde endeutstyret og sørge for at man monterer plugger med jording på kabelen.
Jeg er egentlig ikke den rette å spørre om når det gjelder svakstrøm/data. Litt peil, men ikke mer enn at jeg klarer det jeg skal på jobb
Den har ingen "jordleder".
Man kan få problemer med jordfeil, derfor bør skilletrafo benyttes på tilkoblet utstyr (Trafo som skaper ett separert "rent" nett)
Graving er mye jobb, trådløst er enklere å feilsøke når du får feil. Et annet punkt er å oppgradere det senere. Cat5-kabel vil ikke duge for din del, minimum cat6-kabel. Og så ønsker du kanskje senere å oppgradere til fiber... Ta trådløst du! Med tanke på pris/jobb du legger i det, og hva du får for dette.
Å for eksempel legge fiber-kabel mellom husene vil være overkill. Rent hypotetisk: Har du en 10Mbit-linje inn, får du ikke utnyttet den båndbredden som ligger i en fiberkabel uansett. Det vil være som å kjøpe en Ferrari til å bruke på en hullete grusvei.
Jeg ville absolutt gått for trådløst, og da kan noe slikt som dette være løsningen:
http://www.signalforsterker.no/product_info.php?cPath=22&products_id=148
En cat 5, "FTP" kabel kan jordes. Det man jorder på disse kablene er skjermen/folien som ligger rundt parene/lederne i kabelen. Denne skjermen brukes for å fange opp/lede bort støy som kan påvirke signalene som sendes i kabelen.
Jeg vet ikke hva slags prosjekt du skal bruke dette nettverket til.
Er det fra ditt hus til en nabo eller er det et anneks tilknyttet ditt hus?
Man bør være litt forsiktig med å legge en kobberfobinnelse fra sitt eget datautstyr over til naboens uten galvanisk skille. Dette på grunn av spenningsforskjeller som kan oppstå pga. forskjellig jordpotensiale, og eventuellt overspenninger.
Men hvis dette bare er til hobbybruk og du ikke er skamredd for utstyret ditt, så er det bare å få tak i en vanlig cat 5 kabel, hesje den ut og så har du et lite "wan".
Sånne løsninger pleier å virke en stund.
Ellers er alternativet og sette opp noe trådløst;)
Man vil aldri få en trådløs link like stabil som en trådbasert, så kan du grave, ville jeg gravd.
Hvilken linje har du inn til huset i dag, og hvor langt unna sentralen bor du? Er tanken at du og naboen skal dele på internettlinjen?
Spør du meg er det egentlig ikke noe tvil om at jeg ville valgt trådløst hadde jeg vært deg. Med fri sikt vil det trådløse være stabilt.
For 10 år siden hadde folk flest ISDN-linje inn i huset, akkurat nå har folk flest ADSL. Hvem vet hva slags hastighet som er standard internettlinje om 10 år fra nå. Med kabel må du terminere på nytt hver gang du skal oppgradere linjen. Det tar jeg som en selvfølge om at du vil måtte gjøre en gang i fremtiden.
Bestemmer du deg for å grave, så bruk for all del trekkerør. Og vel minimum cat6. Cat5 vil være ustabilt over en slik distanse har jeg erfart.
Nå er jeg kanskje inhabel fordi jeg er unormalt kritisk til å proppe lufta full av trådløse sendere i alle verdens frekvenser.
Jeg vil neppe tro det blir noe problemer med f.eks en skjermet cat5e i trekkerør, og med god kvalitet i alt utstyr fra ende til ende. Vil du bruke penger på cat6 er sikkert det å foretrekke for å være på den sikre siden, uten at jeg vet om den er noe bedre mtp lengde.
Jeg har null utdanning overhodet.
Har man likt jordpotensiale er ikke dette noe problem, ellers bør man bruke et galvanisk skille - som nevnt tidligere.
Greit nok at trådløst fungerer fint til internettbruk - men ønsker du å ha internt nettverk, deling av større filer, backup osv, er det ingen tvil. Kablet nettverk sparer deg for mye bry, og gir en mye bedre reell hastighet.
Trådløst nettverk er flott, men hvis dere skal ha for eksempel en nettverksharddisk i ene huset som begge skal bruke, så må det litt talmodighet til på store overføringer. Til det aller aller meste ellers tror ikke jeg det vil være noe problem.
Jeg har både kablet nettverk og trådløst nettverk hjemme- og nettverkslagret data. Det hender ofte jeg overfører store filer over trådløst nettverk, og ikke orker å koble til kabelen. Det er bare å ta en kopp kaffe eller surfe på noe mens overføringen står på :)
Trådløst utstyr går det sikkert an å avtale med et datafirma å få låne for å prøve ut. Mellom 4 og 8 tusen så har dere alt dere trenger, ferdig oppsatt og i drift på en time - ikke et spadetak i jorda. Ferdig arbeid
Om du skulle ha busker eller hindringer i mellom husene vil en retningsstyrt antenne i tillegg fikse den hindringen. feks denne.
Relativt ny? Den har faktisk ikke rukket å bli en standard ennå
Målet er å bruke nettverket til å dele en filserver, så kabel høres mest fornuftig ut for vår del. Lurer litt på det hr Viggo nevner om "forskjell i jordpotensialet". Hva betyr egentlig det?
Da kan du få en skikkelig karamell når du plugger PC'en i, eller kanskje en ødelagt PC? Men jeg tror det kommer til å gå bra - jeg anbefalte bare trådløst nettverk fordi det er så mye lettere.
Nettverkskontakten er galvanisk skilt fra resten av PCen. En isolasjonsspenning på 1500V eller høyere er vanlig. Dette er realisert ved hjelp av en transformator.
Dette gjelder IKKE skjermen der skjerm er en del av koplingen.
Som Einar_S sier, er nettverket galvanisk skilt fra PCen, så du ødelegger neppe PCen. Derimot vil nettverkskortet ryke. Dersom det er integrert på hovedkortet kan det teoretisk ta med seg noe annet i smellet, men det er nok sjelden.
Teru: Dersom begge husene får strøm fra samme trafo vil jeg tro at dette går bra. Du kan selvfølgelig måle spenningen mellom jord i de to husene. Det vil gi deg noen svar (noe forskjell vil det være pga indusert spenning i kabel osv, men ikke store spenninger.)
Cat5 UTP (ikke jordet) er å anbefale. Cat6 mellom bygninger er vanskelig pga jordpotenisalet. Er det liten forskjell i jordpotensialet, kan en sammenkobling av jord mellom anleggene løse ev. problemer, men det bør en elektriker måle og uttale seg om før den legges! Ev kan Cat6 jordes i den ene enden, og bruke plastplugg uten jord i andre enden.
Du kan jo også kjøpe deg et nettverkskort til en hundrelapp på Komplett, og prøve med det først. Da er det lett å bytte hvis det ryker (dumt å prøve med et integrert nettverkskort på PCen.) Eller enda enklere koble sammen to huber/switcher (fås billig på Clas Ohlson/Komplett) først. Da er det huben som ryker og ikke PCen hvis det skulle skje noe.
Anbefaler å bruke Gigabit switcher dersom du har gigabit nettverkskort, 10 ganger raskere enn 100MB/s kort. Men vil du teste med noe billig først, så er jo det ålreit.
Egentlig er det sjelden at dette er noe problem, men det er klart at det er dumt å ta en sjanse med nye/dyre PCer.
Jeg ville uansett ikke basert meg på trådløst dersom du skal ha filserver.
PS! Anbefaler denne nettsiden for mer info om kabling av nettverk.
Her var det snakk om å dele filserver, dvs at man trenger rask linje mellom to punkter, ikke nødvendigvis raske internettlinjer. Tilkobling til nytt hus koster endel (husker ikke om det er 900 eller 1900 kr), og ekstra abonnement koster fort 2-300 kr + 60 kr i linjeleie pr måned. Det er betydelige kostnader. Med et lokalt nettverk får man 1000 Mbps mellom PCene, en internettlinje er maks 16 Mbps (noen steder 20 Mbps). Å dele filer via internett er både tungvindt og tregt.
Det trengs i grunnen ikke noe spesialkabel, legger man den i rør kan man egentlig klare seg med en vanlig Cat5, og heller bytte den ut når den begynner å bli morken. Cat5 koster 3-4 kr pr meter. Dvs en månedskostnad på et ekstra abonnement.
Dette er ikke riktig. Router sender ut et standard nettverkssignal, og det har en rekkevidde på 105 m dersom kabelen legges riktig og ikke strekkes/stripses for hardt. Skal man lenger, må man innom en switch eller hub.
---
Men kabelløsning forutsetter jo at det ikker er spenningsproblemer, som var starten på tråden her.